Ana Sayfa / Eğitim / Öğrenim Kredileri 4 yılda ödenecek

Öğrenim Kredileri 4 yılda ödenecek

Her üniversite mezunu öğrencinin okul bittikten sonra ki ilk planı bir an önce iş bulup “öğrenim kredisini geri ödeme” . Ama şuanki soyucu devlet yönetimi ile iş bulmak biraz daha zor. Bırakın bir iş bulmayı, hergün haberlerde toplu halde işten çıkarılan 50-100 kişilik gurupların feryadını izliyoruz.

Bende dahil öğrenim kredisi borcumu nasıl ödeyeceğimi kara kara düşünenlerdenim. Mezunum ama henüz iş bulamadığım için kredi borcumu geri ödemek beni yoruyor. Şimdi soruyorum sana AKP HÜKÜMETİ: BİR İŞ VERDİNDE BEN PARAMI KAZANIP SANA BORCUMU ÖDEMEDİM Mİ ?

Hemen şu çok sevdiğim sözü ekliyeyim: “Soğan bile soyulurken yaşarıyor gözler. Memleket soyuldu göremedi ÖKÜZLER…”

Öğrenim Kredisi Borcunu Geri Ödeme konusundaki güncel bilgiyi okurlara sunmak istedim.

Devlet, kredi borçları için yeni bir tasarı düzenledi ve bunu Meclis Genel Kurulu’na sundu. Yenilenen kanuna göre öğrenim kredisi ödemelerinde şöyle bir değişiklik yapıldı.

•Öğrenim kredisi borcu geri ödemesi artık alındığı süre zarfında yapılacak. 4 sene öğrenim kredisi alan bir kişi bu borcunu 4 senede ödeyecek. Ödeme periyodunun uzaması ile birlikte taksit sayısı artmış olacak ve ay başına ödenecek miktar azalacak.  (Hemen akla şu geliyor 2 yıllık meslek yüksek okulu (myo) öğrencileri ne yapacak ? )

•Lisansüstü eğitime başlayan kişiler için ise ayrı bir değişiklik yapıldı. Lisansüstü eğitimini tamamlayanlar öğrenim kredisi borcunu 4 sene sonra ödemeye başlayacak. Daha önce bu süre 3 seneydi.

2 yıllık myo mezunları için bir açıklama bende bulamadım. 4 yıl alanlar 4 yıl sürede ödeyecek te 2 yıl alanlar nasıl ödeyecek ? Buna henüz net bir açıklama getirilmemiş.

Konu hakkındaki güncel gelişmeleri yayınlamaya devam edeceğim. Sormak istediklerinizi konu altındaki yorum alanından yazabilirsiniz.

Öğrenim Kredileri 4 yılda ödenecek - turgutyalcin.com Öğrenim Kredileri 4 yılda ödenecek - turgutyalcin.com

İlgili Konular

2 Yorum - Öğrenim Kredileri 4 yılda ödenecek

  1. […] çoğumuz kyk borçlarımızı ödemekte sıkıntı çekiyoruz. Bunu yaklaşık 3 yıl öncesinde Öğrenim Kredisi 4 yılda ödenecek başlıklı konumuzda dile getirmiştik. Bir çoğumuz borçlarını taksitlendirdi ama doğru […]

  2. neşe dedi ki:

    meraba ben turizm rehberliği mezunuyum hazırlıkla beraber 3 yıl öğrenim kredisi aldım şimdi ingiliz dili ve edebiyatı 1. sınıftayım bu öğrenim kredisini 1 yıl daha alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir