Ana Sayfa / Birşeyler / Balkondan halı silkelemenin cezası

Balkondan halı silkelemenin cezası

Balkondan halı silkeleme, alt kattaki komşuların balkonlarını toz,pislik ile doldurma hukuken yasak bir davranıştır ve belediye, sulhukuk mahkemesine vb birimlere şikayet edilebilir.

Bu konuyu neden açtım ?

Öncelikle belirteyim üst kattaki komşum halıları tepemize silkeliyor. (En son teras katta oturuyor)
Birkaç defa sözlü uyarıda bulundum ancak dinlediği yok. Ben uyarıyorum 1 gün sonra aynen hiç birşey olmamış gibi halı silkelemeye devam ediyor. En sonunda yasal yola başvuracağım ve bu konuda şuan araştırma içerisindeyim.

Yasal Kanun
Apartmanlarda halı silkelemek, K.M.Yasasının 18. maddesine aykırıdır.
Mad. 18. ” Kat Maliklerinin gerek kendi bağımsız bölümleri gerekse sair yerleri kullanmakta diğer kat maliklerinin rahatsız etmemeleri esastır.”
Bu nedenle Yönetim, Kurulunun almış olduğu karar hukuka aykırıdır.
Yargıtay 5 Hukuk Dairesinin 10.1.1977 tarih 8712 E. 23. Kararı Bu yöndedir.
Böyle kararda alınmış olsa Sulhukuk mahkemesine dava acarak müdahalenin meni’ni yani önlenmesi istenebilir.

Belediyeye şikayet edeceksiniz ve zabıta tarafından komşu uyarılacak birde para cezası verilecek. Bu yetersiz mi kaldı bu deva dava açacaksınız.

Önemli nokta bu tür durumlarda kanıt toplamaktır. Balkona dökülen tozları,pislikleri fotograflayın. Halı silkeleme anını bir video camera ile kayıt edin. Elinizdeki bu görüntüleri gerekirse bir notere onaylattırın. Özet olarak bu işlemler sonrasında gönül rahatlığıyla davanızı açabilirsiniz.

Şahsen ben 4-5 uyarıdan sonra artık dayanamıyacak bir hale geldim, ya tutup bu güzel dövecem ya da yasal yoldan hakkımı arayabildiğim kadar devam edecem. (Kii tercihim yasal yol… Şiddet derseniz o konuda da kendime olabildiğince güveniyorum ama şiddete karşıyım :p )

Sizinde buna benzer bir şikayetiniz ya da çözümünüz varsa konu altında belirtiniz. “Yaratık” terimi ile adlandırdığımız bu komşu türlerine gereken cezayı hep birlikte verelim.

Balkondan halı silkelemenin cezası - turgutyalcin.com Balkondan halı silkelemenin cezası - turgutyalcin.com

69 Yorum - Balkondan halı silkelemenin cezası

 1. murat dedi ki:

  Benimde üstte öyle bi yaratık oturuyor.Bir kaç defa sözlü uyardım ama anlamıyorlar.En son bağırıp çağırdım.Bir daha yaparsa kafasını gözünü patlatacağım.Ama ya sonra yine yaparsa??İşte sorun o zaman başlayacak gibi:)

 2. gökhan dedi ki:

  Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. aynı sorun bende de var malesef ve inşallah en kısa zamanda hukuki süreç başlatacağım.

 3. recep dedi ki:

  Arkadaşlar aynı sorun benimde başımda.
  Üst kattaki yaratık halı silkelemeyi temizlik olarak görüyor.
  Birkaç defa sözü uyarıda bulundum ama ne fayda. Ya benim tepem atacak Allah ne verdiyse girişeceğim bir gün. Ama o zamanda ben suçlu olacağım. Yada sorunu hukuki yoldan çözeceğim. Çözene kadar da başım rahat etmeyecek.
  Bu konuda hukuki yoldan muvaffak olan biri varsa bana öneride bulunursa sevinirim.

 4. eda dedi ki:

  benim de üst katta boyle yaratıklar oturuyor.gelinine soyluyorum dikkat ediyorum diyor kayın validesine soyluyorum yapmayın diye bu sefer de baldondan değil mutfak penceresinden sirkeliyor ben dıarıya çıkıp sinirlenip bağırınca da içeriye girip saklanıyor ne olacak br parça bir şey diyor.ben de bildiğim kadarıyla zabıtayı çağırmak gerekiyormuş ama bir tane şahit olması lazım.bizim apartmanda herkes çırpıyor kafasına göre herkes de neden üstümdeki çırpıyor diyor bir garip milet ben çözemedim bunları. bir de ‘nezih’ bölge Çankayada oturuyoruz herkes görgüsüz.

 5. şafak dedi ki:

  şikayet edebilmek için illaki aynı apartmandamı olmamız gerekiyor bir bilginiz varmı? çünkü biz arka tarafta oturuyoruz ve karşıdaki apartman bize çok yakın. karşımdaki kadın HERGÜN halı silkeliyor…

 6. suat dedi ki:

  bizim bina 10 daire olmaktadır bügün 8. kattaki sahsın arkaya bakan penceresinden 4.kattaki vatandasın evinin penceresinde asılan elbiselerini ıslatarak pencerelerini hortum ile yıkayarak 4.kattaki vatandasın elbiseleri camları su toz oldu ..! bende hiç gerek yok şikayet etmeye felan direk agız burun kafa olmadı SONUCU CİNAYETE GİDER…. TŞKLKER

 7. murat çelen dedi ki:

  Bence bu kişi hakkında yöneticiye şikayette bulunmak hala sorun devam ediyorsa,buna en güzel çözüm yine oturup konuşarak,arkadaşlar evet konuşmada bir yere kadar sizi dinleyen olmaz belki ama en azından hukuki yola başvurmadan önce tüm bina sakinlerine duyuru yaparak toplantıya çagırılır toplantı yeter sayısı saglandı ise herkeze binanın sorunları ve kat maliklerinin sorunları hakkında bilgi verilir ve özellikle bu halı silkenlere ve yükses sesle müzik dinleyenlere bizzat uyarı yapılır,bu toplantıdan sonra hukuki yollara başvurulacagı anlatılır alınan karar karar defterine yazılır,alınan karara karşı olanlar neden karşı olduklarını alınan kararın altına yazarak imzalarlar.(ŞUNUDA UNUTMAYIN HİÇ KİMSE KAT MÜLKİYETİ KANUNU AKSİNE KARAR ALAMAZ).Bunun sonunda ilerleyen günlerde sorun devam ediyorsa (halı silkme,yükses sesle müzik v.b)belediyelerin görevi belde sakinlerinin saglıklarını korumayla görevlidir ve bu sorunu gidermektir ve belediyeye yazılı dilekce ile ilgili kişiler için şikayette bulunulur,ses olayında da polisede haber verilebilir.Ama insan tabiki bunları yaptıgı zaman o binada ne kadar huzurlu ve mutlu olabilir onuda bilmiyorum.Onun için uyuyan toplum olmamalıyız.Yanlış varsa benim tepemden beni rahatsız eden yok deyip sessiz kalmamalıyız.HERKESE HUZURLU BİR YAŞAM DİLERİM…SAYGILARIMLA…

 8. murat dedi ki:

  BENİM ÜST KATTA DA BİRİ VAR.KADIN LAFTAN ANLAMIYOR.HALIYI FALANDA GEÇTİK AMA KADIN EVDE KALDIRABİLDİĞİ HERŞEYİ ÇIRPIYOR.HEMDE GÜNLÜK.HALI,KİLİM,YORGAN,BATTANİYE,ÇARŞAF,VE HATTA DONUNU BİLE ÇIRPIYOR.İLLAALLAH DEDİRTTİ ARTIK.

 9. tuba dedi ki:

  EWt bizim de üst katımızda böyle yaratık tabir edilen Allahtan korkmaz kuldan utanmaz komşu desen değil.Çünkü bir komşu diğer komşunun hayatını bu denli (olumsuz yönde)etkilemez.Kendinden bu kadar nefret ettirmez.Bu kadın her Allahın günü halı silkeler bütün pisliklerini aşağı katlarda olanların balkonlarına silkeler.ya ne yapacağımı şaşrdım.uyarıyoruz olmuyor.yok mu bunun bir çaresi arkadaşlar.Bana bir akıl verin.

 10. deniz dedi ki:

  yaa silkeleyen ust katta oturan kaynanızsa ve uyarmanıza ragmen napiim supurge temızlemıyor derse..ben nasıl sikayet ediiim simdi? akıl verin

 11. Nur dedi ki:

  Meraba arkadaşlar,aynı sorun bende de var .Üst kattaki komşumuz(komşu demeye bin şahit)her gün halı silkeliyo,mutfak kilimi,sofrabezi halı paspas ne varsa … Bugüne kadar 152695454 kez söyledim.İlk ;tatlı dille söyledim , 2.sinde sustum,3 te sustum,ama en sonunda bağırdım çağırdım ağzıma geleni saydımm nafilee ! İnsan utanmaz mı ? Bu kadar mı yüzsüzlük olur bikerede ağzını açıp karşı çıkmadı o kadar söz söyledim hala beni kaale almıyo yine çırpıyo yine çırpıyo ! Ben yinede sizden bilhi almak istiyorum nereye kime şikayet edebilirim diye ama şikayet etmeden önce kesinlikle şunu yapıcam,silkelediği çöpleri balkonumdan süpürüp götürüp kapısına dökücem ve o yaptıkca devam edicem o da çeksin biraz süpürsün.Bu sayede akıllancak mı hayır biliyorum ama yeter ki o da benim yüzümden bikezde olsa süpürsün biyerleri..Bunu yaptıktan sonra da şikayet edicem !!! Kalabalık aileler dedim ses çıkarmadım geliniyle oturuyo ama biz neyiz biz ahırda mı oturuyoruz ? Biz hayvan mıyız ? Evet arkadaşlar malesef onların gözünde biz insan değiliz ve bu yüzden bu yüzsüzlüğü yapıyolar alt kattakileri hiçe sayarak ! SANKİ HALI ÇIRPMADAN TEMİZLİK OLMUYO , SÜPÜRGE DENEN BİŞEY VAR KARDEŞİM ! HA KALABALIK MISIN HER GÜN HER DK SÜPÜREMİYO MUSUN ? O ZAMAN KENDİ BALKONUNA ÇIRP VE SÜPÜR ADAM OL ,İNSAN OL, KATİL ETME YETER !!!!!!!!!!!!!!!

 12. aysegul dedi ki:

  merhabalar
  evime taşınalı 2 ay oldu. taşınmadan önce bölgeyi araştırdık,nezih bir yer olsun dedik biraz da kirası yüksek oldu ama nyse yer iyi diye kabul ettik. akabinde eve taşındığımızın ilk cumartesisi saat 9 sularında halı silkeleme sesiyle uyandık.bir iki hadi bşy demedim. en son uyardım idiot kadını. ‘canııım haberiniz yok mu bugün temizlik günü’ dedi zaten sinirlenmiştim kapattım kapıyı içeri girdim. dedim insafa gelir yapmaz belki. yanıldım. takip eden her cumartesi düzenli olarak saat 9-10 gibi başlayıp öğlene doğru bitirdi.bir de maşallah kadının evindeki halılar bütün siteye yeter. silkele silkele bitmiyor.kadında elektrik süpürgesi çalıştırma diye bşy yok. apartman yöneticisiyle görüştüm. o da noter onaylı böyle bir kararımız var. cumartesileri temizlik günü dedi.merak ettiğim cumartesi temizlik günü diye bu idiot kadın her hafta balkondan halı mı silkeleyecek??

 13. selda dedi ki:

  Ya nasıl insanlar bunlar ahırda yaşasınlar onlar çok sinirliyim arkadaşlar aynı dert bende de var kaç defa güzellikle uyardım olmadı en sonunda kavga ettim gine olmadı bu kez kanunen uğraşacağım pskolojim bozuldu ya hergün balkonumda ekmek vb. kırıntıları görmekten lütfen bu hayvanlara hadlerini bildirelim aslında bi güzel sopa atacaksın ama işte sonra insan yerine onları koyarlar. ama kanunnen de olsa cezalarının verilmesini istiyorum.

 14. necmi dedi ki:

  arkadaşlar temizlik gübü belirleyin apartmanda, yoksa önüne geçemezsiniz.

 15. halil dedi ki:

  Toplu yaşamdan nasibini almamış cahil böyle kişilerle yaşamak zor. Ben de her gün balkonumdan ekmek kırıkları ve tozları süpürüyorum. En güzeli yasal yollarla apartmandan attırmak.

 16. Hülya dedi ki:

  İst. Şifa Kiptaş konutlarında,günün her anında edepsizce halı dahil her şey çırpılıyor.Balkonlar, caddeden dahada pis.HER GÜN CAM SİLSENİZ MUBAHTIR.Akar ve diğer toz böcekleri gözle görülmezler.Tozlardaki mait.eler allerjilere sebep olurlar.Yasal olarak suçtur.Yönetim yazılı uyarıda bulunuyor girişteki panoda.Fakat göztermelik.Çünkü:kameralı sistem mevcut.Sadece giriş ve parkı hedef almış durumda.Yakındır ilerde kiracı bulamayacaklar.Güvenlikli site.İstense kamera sistemi katlarada uygulanabilir.Gelgelelim bu konuda duyarsızlık almış başını gidiyor.Şikayetler yönetime yazılı yapılmalıdır.Sözlü şikayetlere sonuç almak imkansız.Yazılan dilekçenin fotokopi onaylatıp alınmalı şikayet belgelenmelidir.Veya APS ARACILIĞI İLE..Yasal yolla direkt yönetim muhatap edilmelidir.Ancak bu yol uygulanırsa sonuç alınır.BİLGİNİZE.

 17. görkem dedi ki:

  Ya ben bolkandan 2-3hafta halımı çırpmadım pazar günü bir çırpıyım dedim karşı apartmandan kadın gözlerini dikti bağrınıyor sizi belediyeye şikayet edicem diye bende ağzının payını verdim

 18. BAHADIR dedi ki:

  bu tip yaratıklar tükenmek bilmiyor neyin kafasını yaşıyorlar bilmek mümkün değil akşam gırtlak gırtlağa geldik hayvanlar bile bu kadar kirletmiyor balkonu birde polis kamu düzeni sağlayacağına karısı halı silker birde haklı olurlar böylesi kafa göz dalacan makamına güvenen dan… önde gideni cehalet kadar kötü bir şey yok kardeşim düşmandan daha tehlikeli benim sinirler bozuk kazıyacam şimdi yakışık almayacak verecen mahkemeye en iyisi veyahut balkona tente taktıracam hem pisliğini önleyecem hemde silkeleme alabı kalmayaca gt gibi kalacak benimde para gidecek ama ne yapacan yaratıklardan korunmak lazım kendimizi DUYMA ORGANLARI ÇALIŞMAZ BUNLARDA SADECE ÇENE

 19. meryem dedi ki:

  halıyı benim çamaşırlar varken silkeliyor zabıtaya şikayet etmeyi iyiki söylediniz bidaha silkelerse zabıtayı arıcam kesin

 20. Emir Kuş dedi ki:

  bizim üstümüzdeki komşu tam bir halı sirkeleme makinesi her hafta sonu onun halı sirkelemesi yüzünden annem hep balkonu temizlemek zorunda kalıyor annemi sinir ediyor bir de onla kalmıyo saat 9 da müslüm gürsesin türküleriyle uyanıyoruz

 21. yavuz öztürk dedi ki:

  Aynı sorun bende de var malesef iyi olmak insan gibi yaşamak isdiyorum amma buna müsate edilmiyor halıları nerden silkeleyecekmiş bir da müslümanlıkda bahsetmez mi saclar benim balkonda bizde evde olmadığımız için eşimle bu olayı rahatça yabapiliyor. .Amma bu dünyanın diğer yanı da var hakkımı helal edmiyorum..

 22. çiğdem ç dedi ki:

  Arkadaşlar şikayetçi olup da sonuç alan varsa paylaşsın lütfen. Nasıl bi yol izleyeceğiz Allah aşkına

 23. belediyeler uyuyor dedi ki:

  ben üst komşumdan çekiyorum her gün silkeliyordu ben söylene söylene halı silkeleme günü yaptı haftada birgün halı silkeleme günü olmaz kabul edilirgibi değil saatlerce silkelendi ve sonuç bana balkon yıkamak düşer diye yıkadım ağlaya ağlaya ne mecburiyetim var miletin ayakk kılı saç pisliğini temizlemek şikayet etim belediyeye onlarda haftada birgün silkeleme günü var dedi üzücü bende evimi sattım en üst katan aldım şimdi hem evimden hem yurdumdan oldum adaletmiiiiiiii?

 24. unzile dedi ki:

  aynen bende de bu sorun var. Yaratıklar değil bunlar insan hiç değil hergün silkiyorlar kaç defa uyardım anlamdlar bende yasal yollara başvurmak istiyorum abim zabıta ama sen düşman sahibi olursun diyor ama ben hakkimi kimseye yedirmem arkadaşlar başbakanlığın sitesinde bimere başvur dedi abim telefonla alo150 ben yapacam bunu ya da kaymakamligin halkla ilişkiler bürosuna gidip yapabilirsiniz

 25. deniz dedi ki:

  benim komsum ev erkeği,ve son zamanlarda balkonda halı çırpıyor hemde tokmakla,en son uyradım,köylerde dahi artık böyle yapılmadığını elektrik süpürgesi diye bir alet oldugunu hatırlattım,vay vay vay,bir yıldır o melek gibi sandığım adam tam bir kabadayı,maganda çıktı,evinde hayvan beslediği için halıları berbat pislik saçıyor,evlerimiz ikiz dubleks,yanyanayız,deyim yerindeyse aynı evde yaşıyormuşuz gibi bütün pislik benim tarafa…. sanırım artık güvenlik kamerası taktıracagım… bizim cahil insanlar yapmaya devam ederler.

 26. kenan dedi ki:

  arkadaşlar destan yerine çözüm gören varmı
  SONUÇ ALAN varmı??? artık kaba şıddete baş vurmak üzereyim

 27. zeynep dedi ki:

  ben 13 bloklu kocaman bir sitede oturuyorum ama site daha yeni ve hala bitmeyen bloklar olduğu içinmidir nedendir bilmem yönetim daha kurulmamış.daha taşınalı 1 ay oldu ama şimdiden üst kattaki insan evladından bıktım.ben 1 kere uyardım özür diledi ama hala aynı.saçlar tüyler halı kilim pisliği ne varsa balkonda. en son dün gece balkonda burnunu sildiği pis peçetesini buldum.1 kez daha uyarıcam olmazsa direk hukuki yollara başvurucam.ama en hızlı tepkiyi almak için en önce nereye başvurmalıyım onu bilemiyorum?

 28. aysel gül dedi ki:

  ağlaya ağlaya yazıyorum, şimdi karakoldan geliyorum savcılığa verdim yeter artık yeter …. kadın resmen beni dalgaya aldı ne huzur bıraktı ne sağlık sonuna kadar gidicem çok sabrettim ne olur arkadaşlar yalvarırım bana dua edin size yalvarırım istediğim sonucu alayım…

 29. barış dedi ki:

  Ben de bugün ilk defa üst katımda oturan kadınla atıştım.daha önceden 3-4 defa eşim uyardı,kapıcıya da söyledik,o da uyardı..ama ne fayda.kadının savunmasına bak:bir tek ben mi silkeliyorum diyor.iyi dedim o zaman ben de hırsızlık yapayım,bir tek ben mi hırsızlık yapıyorum deyip kendimi savunayım.. Allah kimseyi cahil kazmalarla komşu yapmasın..

 30. MEMİŞ dedi ki:

  AH AHHH NEDİR BNM BU KOMŞU DEMEYİ HAK ETMEYEN YARATIKTAN ÇEKTİKLERİM. HALI SİRKELEME ONDA KAPI ÇARPMA ONDA GÜM GÜM ÜSTÜMÜZDE ZIPLAMA ONDA HALI SİRKELER ÇAMAŞIRLARIMA GELİR BALKONUNU YIKAR OLAN PİS SU BNM BALKONDA MANGAL YAKAR DUMAN BNM EVDE PERDELER HEP İS BEN ONUN ALT KATTINDA OTURUYORUM KAYNANAM İLE KAYNANAM MEMLEKETE TAŞINDI EV BİZE KALDI AMA ONUN TAM ÜST KATTI DA BENİM DAİREM NE YAPSAM KENDİ EVİME ÇIKIP AYNISI MI YAPSAM YOKSA ZABITAYA MI ŞİKAYET EDİP ONU MAHKEME KOLİDORLARINDA EMEKLETSEM Mİ BİLEMİYORUM KENDİSİ BÜYÜK ELTİM OLUR.DA ALLAH NE VERİYORSA HAYIRLISINI VERSİN HAYIRSIZSA HİÇ VERMESİN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir