Ana Sayfa / Eğitim / Delphi ‘de kod yazmak

Delphi ‘de kod yazmak

Delphide kod yazma penceresine ulaşmak için formun arkasındaki pencereye tıklanmalıdır.  Kod yazma penceresi görünümü aşağıdaki gibidir.

Burada değişken, procedure ve fonksiyon tanımlamak için Private ve Public olarak ayrılmış iki kısım görülmektedir. Şayet bir procedure private kısmında tanımlanmışsa bu procedure’e sadece o unit içerisinden ulaşılabilir. ( Bu arada delphi’de her form bir unit’dir.). Public’de tanımlanan bir procedure’e ise diğer unitlerden de ulaşılabilir. Değişken, procedure ve function tanımla şekli pascal ile aynı olduğu için burada tekrar anlatılmayacaktır.

Visual dillerin hepsinde siz bir objeye tıkladığınızda, o obje üzerine mouse ile gittiğinizde, o obje üzerinde bir değişiklik yaptığınızda çeşitli olaylar meydana gelir. Siz bu olaylar meydana geldiğinde hangi kodun işlemesini istiyorsanız ilgili olay procedure’une giderek istediğiniz kodu yazarsınız. Bu procedurler sizler için otomatik olarak oluşturulur. Sizin yapmanız gereken tek şey bu procedure’e giderek istediğiniz kodları yazmaktır. Delphi’de bir visual dil olduğuna göre yukarıda anlatılanlar delphi için de geçerlidir. Buna göre sizin tek bilmeniz gereken hangi olayın ne zaman gerçekleştiğidir.

Delphi ‘de kod yazmak - turgutyalcin.com Delphi ‘de kod yazmak - turgutyalcin.com

İlgili Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir